Przestępstwem jest nie tylko handel (czy nawet samo oferowanie sprzedaży) okazami gatunków objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej i odpowiadających jej przepisów Unii Europejskiej, ale również samo przewożenie ich przez granice, o ile nie posiadamy odpowiednich dokumentów potwierdzających ich legalne pochodzenie.

Czasem zdarza się turystom lekkomyślnie kupić na targu w czasie egzotycznych wakacji miłą pamiątkę, która nie dość, że jest owocem dewastacji środowiska, ale także może sprowadzić na nas poważne problemy na granicy.

Mateusz Damięcki w czasie podróży na Sri Lankę odwiedzi kilka sklepików, w których bez kłopotu można kupić różne egzotyczne pamiątki, które są efektem dewastacji środowiska. Jakie one są?

Zapraszamy do obejrzenia ostatniego odcinka serii „Mapa ginącego świata”, który zostanie wyemitowany 2 kwietnia o godz. 8.55 w TVP 1.

Z tej okazji ogłaszamy Konkurs, w ramach którego można wygrać „Mapę ginącego świata” z autografem Mateusza Damięckiego.

Nasze pytanie brzmi: Jakie rodzaje egzotycznych pamiątek, które można kupić na Sri Lance, są efektem dewastacji środowiska? Proszę wymienić trzy. 

Odpowiedzi proszę nadsyłać mailem na adres [email protected] zaraz po emisji odcinka. Trzy pierwsze osoby, które udzielą poprawnej odpowiedzi,  otrzymają od nas nagrody.

W kolejnym odcinku serii dokumentalnej „Mapa ginącego świata” będzie można się również dowiedzieć, jak tragiczne konsekwencje dla przyrody mogą mieć także inne, niefrasobliwe działania turystów ? niszczenie rafy koralowej, czy kupowanie przedmiotów wyrabianych z szylkretu, czyli skorupy żółwia.

Zobaczyć będzie można również ośrodek, w którym ratowane są maleńkie żółwiki i  pracę młodych wolontariuszy z całego świata, którzy angażują się w pomoc tym morskim gadom.

IMG_3199

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię