Co roku 45 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej.  Czyste powietrze to dobrze natleniona krew, lepsze samopoczucie, więcej energii, znaczne ograniczenie chorób układu oddechowego i krwionośnego. To zdrowa gleba, na której uprawiamy warzywa, owoce i zboże i czyste środowisko naturalne, w którym żyjemy. W trosce o ochronę czystości powietrza, Fundacja Ekologiczna Arka organizuje Dzień Czystego Powietrza.

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce są przestarzałe, nieefektywne domowe piece centralnego ogrzewania, w których spala się słabej jakości węgiel, muł i odpady. Na 90% powierzchni Polski ? w miastach i wsiach – pył ze spalania w domowych piecach grzewczych przekracza normy. Wdychany wnika do krwi i uszkadza narządy wewnętrzne.

Fundacja Ekologiczna ARKA apeluje, by sprawdzać:
– kto monitoruj jakość powietrza w Twoim regionie i jak Ty możesz być o tym informowany;
– co robi Twój samorząd w sprawie ochrony czystego powietrza;
– jak najlepiej będziesz wpływał na swoich sąsiadów, by nie zanieczyszczali powietrza (nie spalaj w piecu żadnych odpadów, segreguj śmieci i wszystkie oddawaj odpowiednim służbom komunalnym, nie kupuj taniego węgla i mułu;
– nie pal nimi, ociepl swój dom, żeby mniej spalać na ogrzewanie.

Osoby, które spalają odpady łamią prawo dotyczące ochrony środowiska i zagrożeń epidemiologicznych oraz przepisy przeciw pożarowe. Za spalenie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu. Kominy, w wyniku palenia śmieciami często zapychają się sadzą, co może skończyć się dla domowników zaczadzeniem i zapaleniem przewodu kominowego.

Spalanie śmieci w domowych piecach centralnego ogrzewania powoduje rozprzestrzenianie do powietrza oprócz pyłu także rakotwórczych dioksyn. Ludzie, którzy palą w piecach złej jakości węglem, mułem i odpadami nie oszczędzają żadnych pieniędzy, mimo, że tym się kierują. Trują siebie i najbliższych, zanieczyszczają glebę i wodę, degradują środowisko, w którym żyją.

Fundacja Ekologiczna ARKA łączy ekologię z działaniami społecznymi, bo stan środowiska w znaczący sposób wpływa na zdrowie i człowieka. ARKA prowadzi programy, kampanie i akcje. Angażuje w działania ekologiczne, prozdrowotne i prospołeczne ludzi w każdym wieku. Polegamy na współpracy z samorządem lokalnym, biznesem oraz z nauczycielami i rodzicami. Uczymy poprzez zabawy, gry, instalacje przestrzenne i nowoczesne technologie. Zmieniajmy świat najpierw zmieniając siebie!

Zobacz więcej: www.fundacjaarka.pl/dzien-czystego-powietrza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię