Za nami Finał VII edycji Konkursu ?Inspiracje w Przestrzeni? Twórcy najlepszych koncepcji zostali nagrodzeni podczas Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, odbywającego się podczas Targów GARDENIA 22 lutego 2018 r

Tematem przewodnim VII edycji Konkursu, organizowanego przez czasopismo ?Zieleń Miejska?, był ogród terapeutyczny. Zadanie uczestników Konkursu polegało na przygotowaniu projektu zagospodarowania wyznaczonego terenu przy Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach debiutanci i profesjonaliści.  Kapituła oceniała  nadesłane projekty pod względem trafności zaproponowanych rozwiązań oraz stopnia realizacji postawionych wytycznych. Teren przeznaczony na ogród terapeutyczny stanowił duże wyzwanie ? wąski i długi, porośnięty dużymi drzewami, co bardzo ograniczało możliwości zarówno pod względem zastosowania rozwiązań przestrzennych, jak i doboru roślin. Spośród nadesłanych prac jeden projekt zawierał niezwykle trafne rozwiązanie w tym zakresie ? i zyskał niemal jednogłośnie najwyższe oceny. Zwycięstwo w kategorii profesjonalista odniósł projekt wykonany przez Joannę Guzarę pt.  ?Cztery Pory Roku?. Projekt ten zostanie zrealizowany. Na podstawie zwycięskiego projektu zagospodarowana zostanie przestarzeń, w której będą podejmowane działania z zakresu przyrodniczej terapii zajęciowej. W kategorii debiutant kapituła konkursu tegorocznej edycji nagrodziła projekt autorstwa Matviiego Romaniuka pt. ?Prostokąt Zmysłów?.   Wyróżniono dwa projekty w kategorii profesjonalista i debiutant. Kolejno wyróżnienia zajęli Daria Słonina i Mateusz Mikołajów za projekt ?Ogród Terapeutyczny Rzepka?   oraz Joanna  Szymczak.

 – Edukacja ekologiczna może przybierać różne formy. Jedną z nich jest nauka przez terapie, w której wykorzystywane są wszystkie zmysły, dlatego nadrzędny cel Konkursu stanowi realizacja ogrodu terapeutycznego, w którym dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie będą mogli przenieść się do zielonej przestrzeni i poznawać ją wszystkimi zmysłami. Taka forma edukacji aktywizuje i przyczynia się do poprawy zdrowia psychicznego oraz fizycznego ? zaznacza Marta Siatka, koordynator projektu.

Fot. Wykrota, Abrys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię