Właśnie ruszył konkurs grantowy ?Zielona Ławeczka?, w którym mieszkańcy otwartych osiedli, które są zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, będą mogli ubiegać się o pieniądze na zazielenienie, rewitalizację lub uprzątnięcie zaniedbanych osiedli, skwerów, przestrzeni miejskich. 

„Zielona Ławeczka? to ogólnopolski konkurs grantowy, który ma na celu przywrócenie blasku szarym blokowiskom oraz zdewastowanym osiedlowym skwerom.  Jego organizator – Fundacja BOŚ ? po raz kolejny przeznaczy granty  (łącznie 40 000 zł) na przebudowę zaniedbanych polskich osiedli. W poprzedniej edycji udział wzięło ponad 400 osób z 26 polskich miast, a nagrody zdobyło 25 zespołów, które zdaniem komisji konkursowej przedstawiły najlepsze projekty. W tej edycji liczba uczestników powinna być jeszcze większa, gdyż tym razem, w konkursie mogą wziąć udział również mniejsze miasta powyżej 10 tys. mieszkańców (w poprzedniej edycji były to miejscowości powyżej 50 tys.).

 Zmieniaj otoczenie wraz z sąsiadami

Celem projektu jest zaangażowanie sąsiadów, wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych do skutecznego współdziałania, w imię idei: razem można więcej. ? Chcemy pokazać ludziom, że sąsiedzka współpraca ma sens i często przynosi wymierne korzyści ? tłumaczy Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes Fundacji BOŚ. Jej zdaniem zielona ławeczka, którą wraz z uzyskanym grantem otrzymują zwycięskie zespoły, to idealny symbol tego, jak wiele możemy zdziałać, gdy korzystamy z pomocy swoich sąsiadów. ? Osoby z naszego otoczenia zwracają uwagę na te same problemy co my. Chcą żyć w czystej i zadbanej okolicy i właśnie dlatego powinni chętnie nam pomóc w rewitalizacji zaniedbanych skwerów ? dodaje.

 Co, gdzie, jak i kiedy?

W konkursie mogą wziąć udział co najmniej pięcioosobowe grupy sąsiedzkie. Ich zadaniem jest stworzenie planu zagospodarowania danej przestrzeni. Może to być osiedlowy skwer czy plac. Zespół trzeba zarejestrować do 15 kwietnia, jednak na przesłanie samego projektu mamy 15 dni więcej. Termin wysyłania zgłoszeń mija 30 kwietnia. Warto zaznaczyć, że w skład zespołu musi wchodzić przedstawiciel osiedlowej administracji. To właśnie on będzie później odpowiedzialny za poprawne wykonanie projektu i to na jego konto zostanie przesłany grant, który pomoże w modernizacji osiedlowego skweru czy placu.

 Wskazówki

Dla osób, które chcą zapoznać się z dodatkowymi informacjami o konkursie, Fundacja BOŚ przygotowała specjalną stronę internetową: www.zielonalaweczka.pl. Znajdziemy na niej nie tylko szczegółowy regulamin konkursu, ale też ogromną ilość porad, które sprawią, że przygotowywane przez nas projekty będą wyglądać zdecydowanie lepiej. ? Opracowaliśmy szereg wskazówek dotyczących ogrodnictwa, które pomogą osobom, nie mającym na co dzień do czynienia z projektowaniem ? podkreśla Andrzej Pietrucha, prezes Fundacji BOŚ. Zebrane materiały pomogą uczestnikom w wyborze odpowiednich kwiatów i krzewów oraz podpowiedzą jakich dekoracji lepiej unikać. Fundacja gwarantuje też wsparcie ekspertów z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy przez cały czas trwania akcji będą konsultować między sobą otrzymywane prace i nałożą na nie drobne, eksperckie poprawki.

Aby wziąć udział w konkursie:

Krok 1: Przekonaj swoich sąsiadów, że mają o co walczyć. Poinformuj ich o konkursie i zorganizuj grupę co najmniej 5 osób.

Krok 2: Razem z nimi wybierz miejsce, które będziecie chcieli zrewitalizować. Pamiętaj, że jednym z nowych elementów ma być symboliczna ?Zielona Ławeczka?

Krok 3: Sprawdź otoczenie. Wasz projekt nie powinien znajdować się na instalacjach elektrycznych. Korzenie krzewów mogą naruszyć podziemne instalacje.

Krok 4: Wybierz odpowiednią roślinność. Najlepsze będą wytrzymałe drzewa i krzewy, które nie będą wymagać częstej pielęgnacji. Listę najtrwalszych roślin znajdziesz na stronie www.zielonalaweczka.pl

Krok 5: Przygotuj projekt swoich planów i wyślij go do Fundacji BOŚ. Komisja konkursowa oceni twoją pracę i zdecyduje o tym, czy przyznać ci grant. Powodzenia!

Więcej informacji: www.zielonalaweczka.pl

20131029093119_zielonalekacjapieczatka_2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię