W Ziębicach na Dolnym Śląsku przeprowadzono proekologiczną akcję. W roli edukatorów wystąpiły dzieci i młodzież, które namawiały przechodniów do wykorzystywania toreb ekologicznych. Pomysł narodził się w Referacie Promocji i Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Na ekologicznych torbach umieszczono hasło akcji: ”Ekologiczny mieszkaniec” oraz informację, że  „torba wielokrotnego użytku to zdecydowanie mniej śmieci”. Była to również zachęta, by ograniczać użycie foliówek.

W sumie do szkół w Ziębicach i Henrykowie, a później do rąk ziębickich mieszkańców trafiło 500 toreb ekologicznych. „Ekoludki z czwórki”, czyli dzieci z II klasy Szkoły Podstawowej nr 4 realizują już drugi rok specjalny ekologiczny program nauczania. Z inicjatywy Bożeny Pitwor dzieci, oprócz wiedzy o przyrodzie zdobywają praktyczne umiejętności. Najmłodsi dowiadują się, że segregowanie śmieci jest konieczne i przynosi zysk wszystkim: za pieniądze ze sprzedaży puszek i makulatury można sprawić sobie przyjemność.

Wyprawa dzieci z torbami poprzedzona była  rozmową instruktażową, podczas której wytłumaczono dzieciom dlaczego ekotorby są lepsze do plastikowych i jak należy zwracać się do przechodniów.

Dorośli Ziębiczanie chętnie rozmawiali z dziećmi o ekologii i wyższości toreb ekologicznych nad foliówkami. Dzieci miały satysfakcję z udziału w bardzo poważnym przedsięwzięciu, a dorośli dowiedzieli się, że nawet tak mała zmiana codziennych nawyków pozwala chronić środowisko.

Źródło inf. i fot.: www.ziebice.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię