Świeża trawa na Placu Zamkowym, scena przyozdobiona doniczkami wykonanymi z butelek PET oraz bukietami kwiatów w szklanych butelkach po napojach, meble wykonane z palet? 

To wszystko tworzyło niesamowity klimat podczas niedzielnego? Pikniku z Klimatem ?  imprezy plenerowej Ministerstwa Środowiska, organizowanej cyklicznie w ramach ministerialnej inicjatywy ?Partnerstwo dla klimatu?.

W ostatnią niedzielę sierpnia warszawski Nowy Świat zamienił się w ekologiczną krainę, której atrakcjami były m.in. rowerowe kino, prelekcje na temat ochrony środowiska oraz  pokaz mody ekologicznej. Najmłodsi mogli zagrać w wielkoformatowe gry na świeżym powietrzu, a także spróbować swoich sił w  przyrodniczych grach komputerowych, zasilanych za pomocą modułu fotowoltaicznego. Elementem klimatycznego wydarzenia  były także konkursy o tematyce przyrodniczej oraz warsztaty recyklingowe, w których mogły uczestniczyć całe rodziny.

Liczne atrakcje dla uczestników pikniku zapewnił Remondis Electrorecycling. Na stoisku firmy każdy mógł dowiedzieć się, jak bezpiecznie pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz otrzymać informacje, gdzie bezpłatnie można oddać elektroodpady. Już po raz siódmy chętni mogli wziąć udział w mistrzostwach w rozkręcaniu komputerów na czas. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko mężczyzn, ale także kobiet, które również były reprezentowane podczas  rywalizacji!

Eko-deko

O tym, że elektroodpady można  ponowienie wykorzystać i tchnąć w nie w drugie  życie przekonali się uczestnicy warsztatów zorganizowanych na stoisku firmy Remondis Electrorecycling. Podczas zajęć każdy mógł nauczyć się, jak ze zużytego sprzętu elektronicznego tworzyć unikatową biżuterię. W mgnieniu oka ze starych komputerowych klawiszy powstawały śliczne pierścionki, wisiorki i bransoletki. Za pomocą małych ozdobników, takich jak sznurek, guzik i piankowe serduszka powstawały piękne dekoracje. Nowe zastosowanie znalazły także niepotrzebne kondensatory, które dzięki odrobinie wyobraźni zamieniały się w oryginalne naszyjniki.

? Takie zajęcia  to świetna okazja, żeby w ciekawy i przyjemny sposób edukować mieszkańców na tematy związane z zagospodarowaniem odpadów. Głównym celem naszych spotkań jest kształtowanie ekologicznych nawyków nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Pokazujemy, że przedmioty, które na pierwszy rzut oka wydają się niepotrzebne tak naprawdę mogą być użyteczne i znaleźć można dla nich liczne zastosowania, a przy tym nabyć nowe umiejętności ? wyjaśniła Małgorzata Masłowska-Bandosz, kierownik Działu Edukacji Ekologicznej w firmie ABRYS, która odpowiadała za realizację warsztatów na stoisku Remondis.  

Podczas warsztatów najmłodsi mogli pobudzić swoją kreatywność i zamienić stare, zużyte płyty CD na barwne zwierzaki. Za pomocą kolorowego papieru, serwetek, pisaków i innych ozdobników każde dziecko mogło wyczarować swoje niepowtarzalne zwierzątko. Kolorowe myszki, kotki, żabki, misie, rybki, baranki? to tylko niektóre tematy prac, które dzieci stworzyły ze starych płyt CD podczas kilkugodzinnych warsztatów.

Zajęcia na zlecenie Remondis Electrorecycling zrealizował dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Fot. Archiwum Abrys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię