Ośrodek Działań Edukacyjnych „Źródła” z okazji Światowego Dnia Teatru zaprasza do przygody z teatrzykiem Kamishibai, a także przypomina o warsztatach Green Dramy.

Kamishibai (jap. ??? kami – papier, shibai – sztuka) to japoński teatr obrazkowy, który wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w niej przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Dzieci poznają opowiadanie a następnie dorysowują dalszą część historii wg własnej wyobraźni. Ilustrację będzie można samemu zaprezentować w magicznej skrzynce Kamishibai. Warsztaty realizowane są w oparciu o materiały przygotowane przez wydawnictwo Tibum

ODE Źródła proponują dwa opowiadania do wyboru:

 • Kotka Milusia – to historia pewnego spotkania. Historia bardzo pouczająca. Czy kot i mysz znajdą wspólny język? Opowieść o tym, czy możemy żyć samotnie, czym jest wolność i jakie są jej granice. Piękne ilustracje Kotki Milusi sprawiają, że choć na chwilę wchodzimy w koci świat i widzimy go kocimy oczami. Dla wszystkich miłośników i miłośniczek kotów i kotek. Nie tylko tych najmłodszych. Książka polecana dla dzieci w wieku od lat 6.
 • Groszki – Prosta urzekająca opowiastka o cyklu reprodukcyjnym roślin. Dwukolorowe ilustracje są tak przekonujące, że mogłyby obyć się bez tekstu. Klasyczna pozycja Kamishibai, przeznaczona dla najmłodszych widzów, uwielbiana przez dzieci w każdym wieku.

Zajęcia gwarantują niezwykłą podróż w krainę dziecięcej literatury najwyższej próby, sugestywnej, pięknej ilustracji, magicznych chwil, które zapewnić może seans papierowego teatru. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Oferta na razie skierowana jest do szkół śląskich i małopolskich. Koszt 90 minutowego warsztatu wynosi: 4 zł jeśli szkoła zamówi 3 warsztaty w ciągu dnia
5 zł jeśli szkoła zamówi 2 warsztaty w ciągu dnia
7 zł jeśli szkoła zamówi 1 warsztat w ciągu dnia

Zamówienia:

Śląsk – Katarzyna Kępska, kom. 519 326 991 lub e-mail: [email protected]
Małopolska – Anna Rozkosz, kom. 519 326 992 lub e-mail: [email protected]

Green Drama jest metodą edukacji ekologicznej młodzieży i osób dorosłych, stworzoną w Finlandii i wykorzystywaną w szkołach skandynawskich od kilkunastu lat. Za główny cel stawia sobie zmianę zachowań i stylu życia uczestników treningu na bardziej przyjazny środowisku. Kładzie nacisk na kształtowanie wrażliwości, pogłębianie wiedzy ekologicznej i zdrowotnej oraz doskonalenie umiejętności społecznych, kreatywności i inwencji. Podczas warsztatów wykorzystuje się aktywne, nowatorskie techniki pracy: plastyczne, ruchowe, pantomimiczne, parateatralne, literackie, zarówno indywidualne jak i grupowe, często nawiązujące do technik treningu kreatywności. Bardzo ważna jest swobodna dyskusja uczestników, która umożliwia wymianę wiedzy, obalenie różnych mitów i często zrewidowanie własnych poglądów.

Propozycje tematów:

 • Jak Eko poznał Lansa – warsztat o ekologicznym stylu życia
  Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na nasze codzienne przyzwyczajenia oraz ich wpływ na środowisko. Uczniowie poznają zagadnienia związane z odpowiedzialną konsumpcją i etycznym handlem, stworzą portrety i reportaże z fikcyjnymi osobami – żyjącymi ekologicznie oraz tymi, które w ogóle nie przejmują się ekologią, w ciekawy sposób zapoznają się ze statystyką dotyczącą konsumpcji w Polsce i na świecie. Warsztat zamknie dyskusja na temat możliwości bycia bardziej świadomym i czujnym podczas dokonywania konsumenckich wyborów.
 • Odyseja kosmiczna 2100 – wymiary zrównoważonego rozwoju
  Warsztat ma na celu zwrócenie uwagi na różne wymiary zrównoważonego rozwoju oraz ich znaczenia dla przyszłości życia na ziemi. Warsztat oparty jest na technikach treningu kreatywności, które czynią prezentowane treści bardziej przystępnymi i interesującymi. Odbędzie się symboliczna „aukcja rzeczy najważniejszych”, uczniowie przeniosą się do roku 2100, gdzie m.in. stworzą galaktyczne wiadomości telewizyjne.
 • Stała się ciemność! – warsztat poświęcony wartości energii
  Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na ilość zużywanej przez każdego uczestnika energii w codziennym życiu oraz zmotywowanie do jej oszczędzania. Podczas warsztatu uczniowie zmierzą się z fikcyjną sytuacją, kiedy na świecie zabrakło prądu – ich przemyślenia i odczucia staną się bazą do dalszych zadań i dyskusji. Warsztat wykorzystuje techniki pantomimiczne, ruchowe oraz dyskusje i zadania w grupach.
 • Ty i ja w materialnym świecie –wirus Mania Posiadania ogarnia świat
  Warsztat poświęcony jest zagadnieniu odpowiedzialnej konsumpcji, podkreśla fakt, że zasoby przyrody nie są ograniczone oraz stwarza okazję zrewidowania własnych poglądów i przyzwyczajeń. Warsztat w zabawny ale i wymowny sposób uświadamia jak bardzo dzisiejszy świat opanowała mania posiadania. Uczniowie samodzielnie stworzą test na obecność „wirusa kupowania” i będą mieli okazję sprawdzić, czy również są nim „zainfekowani” oraz postarają się wynaleźć antidotum. Jeśli podczas warsztatu będzie dostępny projektor, warsztat wzbogaci prezentacja multimedialna.

Informacje praktyczne
Warsztaty Greendramy prowadzone są w Łodzi, na Śląsku i w Małopolsce i woj. opolskim. Zajęcia skierowane do młodzieży (gimnazja i szkoły średnie). Optymalna wielkość grupy: do 25 osób. Zajęcia trwają 90 minut (dwie godziny lekcyjne). Koszt warsztatów jest zróżnicowany w zależności, ile warsztatów w ciągu dnia zamówi Państwa szkoła (dla tej samej lub różnych grup). O ile przy opisie warsztatów nie podano inaczej, cennik ten przedstawia się następująco: 4 zł od osoby, jeśli szkoła zamówi 3 warsztaty w ciągu dnia, 5 zł od ucznia, jeśli szkoła zamówi 2 warsztaty w ciągu dnia, 7 zł od ucznia, jeśli szkoła zamówi 1 warsztat w ciągu dnia.
Dzięki środkom pochodzącym z 1% podatku, zajęcia w ośrodku "Zielona 27" w Łodzi są bezpłatne, koszt zajęć w łódzkich szkołach to 5 zł/os.

Zainteresowane klasy ODE Źródła proszą o kontakt:
Łódź – Karolina Baranowska, tel. 42 632 03 11, kom. 507 575 535 lub e-mail: [email protected]
Śląsk – Katarzyna Kępska, kom. 519 326 991 lub e-mail: [email protected]
Małopolska – Anna Rozkosz, kom. 519 326 992 lub e-mail: [email protected]
Opolskie – Piotr Dominiak, kom. 519 326 990 lub e-mail: [email protected]

 

Podczas warsztatów wykorzystuje się aktywne, nowatorskie techniki pracy: plastyczne, ruchowe, pantomimiczne, parateatralne, literackie, zarówno indywidualne jak i grupowe, często nawiązujące do technik treningu kreatywności. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię