Poniedziałek, 16 lipca. Dziś z Międzyzdrojów wystartuje Pierwszy Ekologiczny Marsz Fundacji Nasza Ziemia i Fundacji ?Sprzątanie świata ? Polska?. Akcja jest najważniejszym punktem szóstej edycji Kampanii informacyjno – edukacyjnej ?Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku?, w tym roku przebiegającej pod hasłem ?Bałtyk też może… być czysty, bioróżnorodny, pełen ryb?.

Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku odbywa się w tym roku już po raz szósty, jednak po raz pierwszy organizowane jest na taką skalę i porusza nie tylko temat zanieczyszczenia wód. W związku z rosnącą wagą problemów dręczących ekosystem Bałtyku tegoroczna kampania porusza kilka tematów jednocześnie – mówi zarówno o problemie zanieczyszczenia wody jak i potrzebie ochrony bioróżnorodności i odbudowy bałtyckich zasobów ryb.

16-28 lipca Pierwszy Ekologiczny Marsz Bałtycki – Międzyzdroje – Hel

Pierwszy Ekologiczny Marsz Bałtycki będzie prowadził wybrzeżem otwartego morza na trasie od Międzyzdrojów do Helu – przez miejscowości turystyczne, tereny parków narodowych, krajobrazowych i przez poligon. Przez cały czas prowadzony będzie monitoring stanu środowiska przyrodniczego i czystości nadbałtyckich plaż. Podczas inwentaryzacji przyrodniczej obserwowane będą trzy gatunki nawydmowych słonolubnych roślin, a także lokalizowane większe skupiska martwych szczątków organicznych wyrzucanych przez morze (kidziny), które odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemie nadmorskim. Fundacja Nasza Ziemia jako członek koalicji OCEAN2012 włącza się Ekologicznym Marszem Bałtyckim w tegoroczne obchody Europejskich Tygodni Ryb, których hasło w tym roku brzmi „Skończmy z przełowieniem”. „Właśnie teraz gdy trwa proces reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa mamy szansę by skończyć z przełowieniem. Wszyscy powinniśmy wspierać polityków, by starali się o ambitną reformę
europejskiego rybołówstwa, która doprowadzi do zlikwidowania problemu przełowienia i zapewni zdrowe zasoby ryb dla tego i przyszłych pokoleń”- mówi Justyna Niewolewska z Fundacji Nasza Ziemia, jednocześnie koordynatorka koalicji OCEAN2012 w Polsce. Poparcie dla tej idei zostanie wyrażone podczas serii happenigów, podczas których zostaną ułożone kształty ryb z ludzi ustawionych na plaży. Pierwszy Ekologiczny Marsz Bałtycki Fundacja Nasza Ziemia organizuje wspólnie z partnerami:

Wolińskim Parkiem Narodowym, Słowińskim Parkiem Narodowym, Stacją Morską Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach, Stacją Morską Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach.

Swój udział w Marszu zapowiedziało już wiele instytucji i gmin nadmorskich: Nadleśnictwo Międzyzdroje, Choczewo, Gryfice i Gościno, Nadmorski Park Krajobrazowy oraz Gmina Postomino, Rewal i Trzebiatów.

Każdy może zaangażować się w Kampanię „Bałtyk też może… …być czysty …być bioróżnorodny …być pełen ryb”:
Zapraszamy do dołączenia do nas 1 kilometr, 1 godzinę lub na tyle, ile starczy Państwu chęci i sił. Symboliczne poparcie dla naszego apelu, wyrażone w ten sposób, stanie się pozytywną motywacją dla polityków i decydentów do walki o czyste, różnorodne biologicznie i pełne ryb Morze Bałtyckie! Codziennie relacje z przebiegu Marszu Bałtyckiego będą publikowane na:
– stronie Fundacji Nasza Ziemia na Facebooku www.facebook.com/naszaziemia
– stronie internetowej www.naszaziemia.pl
– na blogu Marszu http://www.national-geographic.pl/uzytkownik/fnaszaziemia/

Partnerzy i patroni Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku 2012:
Kampania objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Fundacja Nasza Ziemia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię