Właśnie tak Klub Gaja poprowadzi swój program ?Zaadoptuj rzekę? w Brunarach 6 kwietnia (środa) godz. 12.30. Program ?Zaadoptuj rzekę? Klubu Gaja zdobył nominację dla jednego z najlepszych programów edukacji ekologicznej w Unii Europejskiej (2008 r.) Programem głównie interesują się szkoły.

Dzięki uczniom i nauczycielom grono odbiorców powiększa się o inne organizacje społeczne i branżowe, urzędy miast i gmin, zakłady komunalne i instytucje państwowe.

Historia rzeki  i  jej stan współczesny zaczynają być rozpoznawane,  a sama rzeka objęta większym dozorem i zainteresowaniem. Dzięki programowi „Zaadoptuj rzekę”  330 rzek, strumieni i potoków w Polsce  znalazło sprzymierzeńców.

W Brunarach (woj. małopolskie) o programie opowiemy gimnazjalistom ( Zespół Szkół, godz. 12.30), potem wraz z wędkarzami i uczniami  weźmiemy udział w zarybianiu rzeki Białej ( nieopodal szkoły, godz. 13.30).

Rzeka Biała (długość 109 km) jest zarybiana nowoczesną metodą poprzez umieszczanie w niej ikry, a nie już  wyhodowanego narybku. W ten sposób ryby mają większą szansę przystosowania się do naturalnych warunków i wykształtowania swoich dzikich cech charakterystycznych dla danego gatunku. W rzece Białej w rejonie Brunar wędkarze w miejscu najdogodniejszym na tzw. gniazdo tarłowe umieszczą od 2-5 tys. ziaren ikry pstrąga potokowego.

Biała w rejonie Brunar jest w katastrofalnym stanie. Od kilkudziesięciu  lat wydobywa się z niej żwir. To także miejsce ciągłych spotkań młodych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy, że ich niewłaściwe zachowanie także wpływa na degradację rzeki. Bardzo zależy nam na zmianie ich świadomości, a program Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” wpisuje się to idealnie – wyjaśnia Zbigniew Gryboś, prezes Koła Wędkarskiego w Grybowie. Wraz z Kołem Wędkarskim z Pleśnej wędkarze z Grybowa zarybili w tym roku rzekę Białą ikrą troci (10 tys. ziaren).

Sytuacja w Brunarach może być ważnym przykładem  podejmowania współpracy wokół rzeki i dla rzeki. Wędkarzom bardzo zależy na zdrowej rzece, a młodzi ludzie chcą się gdzieś spotykać. Być może nie mają innych miejsc jak właśnie nad rzeką. Dla obu stron jest więc ona ważna i to może być początkiem społecznej adopcji rzeki – zauważa Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Program Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.   
 

Program Zaadoptuj rzekę to w dużej mierze spotkania z ludźmi, którzy rzekom mogą pomóc swoją pracą i swoją postawą.

Dzięki programowi Zaadoptuj rzekę 330 rzek, strumieni i potoków w Polsce znalazło sprzymierzeńców. / Fot. Klub Gaja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię