„Postaw na Zielone, Zbierz Niebieskie” to gra planszowa wyprodukowana przez Dział Ekomarketingu
i Edukacji firmy Abrys na zlecenie Urzędu Miejskiego w Piastowie. Gra ma na celu wzbudzać  zainteresowanie tematem ekologii miejskiej w kontekście realizowanych w mieście inwestycji. Zarys fabularny gry i jej mechanika zostały zgrabnie zaprojektowane, aby edukować i bawić jednocześnie.

W tej grze uczestnicy wcielają się w role ekologów, którzy przemierzają miasto Piastowo, aby zrozumieć, jak zielone dachy i ściany mogą przyczynić się do retencji wody i poprawy jakości życia w mieście. Gra ma na celu zachęcenie graczy do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miejskiego.

Rozgrywka

Rozgrywka opiera się na ruchach graczy po planszy, gdzie każde pole może przynieść nowe wyzwania lub korzyści. Rzuty kostką decydują o tym, jak szybko postępują gracze, ale decyzje podejmowane na podstawie kart zasobów i specjalnych kart korzyści czy trudności dodają strategicznego wymiaru grze. Wątki związane z losowo wybieranymi pytaniami z zakresu ekologii miejskiej oraz kartami trudności wprowadzają element edukacyjny i uczą graczy, jakie wyzwania mogą napotkać w rzeczywistości.

Warto również docenić  staranne wykonanie planszy i kart, które pomagają w uświadomieniu graczom wyzwań ekologicznych. Grafika współgra z tematem gry, co zwiększa jej atrakcyjność i zapewnia przyjemność z rozgrywki.

Warianty doboru pytań i kategorii wiekowych pozwalają na dostosowanie trudności gry do umiejętności
i doświadczenia uczestników, co sprawia, że może być ona atrakcyjna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Narzędzie edukacji

„Postaw na Zielone, Zbierz Niebieskie” to nie tylko gra planszowa, ale również narzędzie edukacyjne, które motywuje graczy do zastanowienia się nad ekologicznymi wyzwaniami miast. Zrównoważone połączenie mechaniki gry, edukacyjnych pytań i przyjemnej atmosfery sprawia, że jest to propozycja godna uwagi dla rodzin, grup przyjaciół czy szkolnych zajęć pozalekcyjnych. Gra „Postaw na Zielone, Zbierz Niebieskie” jest nie tylko rozrywkową rozgrywką planszową, ale także przekazem, który pomaga zrozumieć znaczenie zielono-niebieskiej infrastruktury w Piastowie oraz rolę retencji wody w kontekście zmian klimatu.

Poprzez symulację działań ekologicznych, takich jak zazielenianie dachów i ścian, gra kładzie nacisk na to, jak proste inwestycje mogą przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście. Gracze stają się ekologami, którzy przemierzają Piastów,  zdobywając wiedzę na temat ekologicznych praktyk miejskich.

Retencja wody w miastach odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu skutkom zmian klimatycznych. Zielone dachy i ściany absorbują deszcz, zmniejszając ryzyko powodzi miejskich i redukując ilość wody opadowej, która ucieka do kanalizacji. Ponadto, zielone obszary pomagają w chłodzeniu miast, poprawiając jakość powietrza i zwiększając atrakcyjność miejskich przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię