Po raz 11 otwarto motylarnię w Nowym ZOO w Poznaniu. W pawilonie nad stawami, wśród egzotycznej roślinności, będzie można podziwiać latające tropikalne motyle z równikowych lasów Ameryki, Afryki, Indonezji i Malezji oraz skorzystać z informacji podawanych przez przewodników. Motylarnia czynna będzie do 31 sierpnia w godzinach od 10.00 do 18.00.

Poznańska motylarnia ma już 10 lat i jest największą w Polsce. Przy wejściu wita nas urzędowy napis: „Ministerstwo Motyli. Jacek Pałasiewicz”. W środku panuje klimat jak z tropików – jest gorąco i wilgotno. Na miejscu można obserwować wykluwanie się motyli z poczwarek!

Jeżeli będziecie cierpliwie czekać, to może motyl na was usiądzie – mówił do gości odwiedzających motylarnię w nowym zoo Jacek Pałasiewicz, opiekun motyli. Motyle latają wokół zwiedzających, można wyciągnąć rękę i czekać, aż przysiądą. – Reagują na kolory, kto jest ubrany kolorowo, ma większą szansę, że przyciągnie motyla – opowiada Pałasiewicz.

Okazów jest ponad 200, gatunków kilkanaście, m.in. z Tajlandii, Malezji, Filipin, Brazylii, Ameryki Środkowej. Co dwa tygodnie do poznańskiego zoo dostarczane są przesyłki z poczwarkami nowych motyli. Można tu zobaczyć, jak z poczwarki wykluwa się motyl. Motyle żyją średnio od czterech do sześciu tygodni. Motylarnia będzie otwarta do 2 września.

Motylarnia powstała w Ogrodzie Zoologicznym w 2000 roku pierwsza i jak na razie największa motylarnia w Polsce. Na terenie obiektu znajduje się sklepik z pamiątkami, w którym można zakupić preparowane i żywe owady. Motylarnię przyozdabiają rośliny, które ofiarowali poznaniacy. Inne wykorzystywane są do wystrojów w Starym Zoo, a od tego roku będą przyozdabiać również budynek słoniarni. Opiekun motyli już zapowiada kolejną zbiórkę roślin: „Na pewno przy budowie kolejnego wystroju chętnie przyjmiemy rośliny, które odbierzemy własnym transportem”.
 

Motylarnia ma 10 lat, a Jackowi Pałasiewiczowi marzy się, aby w przyszłości obok motylami powstało też insektarium, które mogłoby stać się nie lada atrakcją poznańskiego ZOO.

Wstęp do motylarni jest wolny, obiekt jest czynny w godzinach 10:00-18:00. Motylarnia jest zawsze czynna w sezonie letnim. Znajduje się ok. 1 km od wejścia, w budynku byłego baru Perkoz nad stawami.

Osoby opiekujące się motylarnią zwracają się z prośbą do mieszkańców Poznania i okolic o przekazywanie dużych roślin doniczkowych. Proszę je zgłaszać pod numerem telefonu 61 87 33 988. Pracownicy motylarni odbierą rośliny własnym transportem

Źródło: www.ministerstwo-motyli.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię