Jutro o godz. 11:00 zostanie otwarty ?Plac Edukacji Przyrodniczej?, zlokalizowany na wyspie Karsibór, przed Filią Miejskiego Domu Kultury. O godz. 12:00 odbędą się również warsztaty edukacyjne, z udziałem polskiej i niemieckiej młodzieży.

Powstały Plac Edukacji Przyrodniczej to efekt polsko – niemieckiego projektu „ Atrakcje przyrodnicze wysp Uznam – Karsibór” z udziałem Miasta Świnoujście oraz Niemieckim Związkiem Ochrony Przyrody – Grupa Regionalna Uznam (NABU Uznam). Ideą obu partnerów  była chęć ożywienia turystycznego oraz wypromowanie regionu .
 
Polska część projektu obejmuje utworzenie placu edukacyjnego o walorach przyrodniczych wyspy Karsibór i Delty Świny, ogólnodostępnego, skierowanego zarówno do turystów, jak i mieszkańców Świnoujścia. Zagospodarowano teren o powierzchni 921 metrów kwadratowych, na którym wydzielone zostały trzy strefy: edukacyjna-wyposażona w tablice i gry edukacyjne ; sprawnościowa – zabawki sprawnościowe dla różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży i wypoczynkowa – wyposażona altankę, ławki, stojaki na rowery. Cały teren został oświetlony latarniami.
W ubiegły  wtorek (3 listopada br.) miało miejsce podpisanie przez pracowników Wydziału Inżyniera Miasta i Wykonawcę – firmę BUSHO ze Świnoujścia, protokołu odbioru prac budowlanych na placu edukacyjnym przy ul. 1 Maja w Karsiborzu. W ostatnich dniach nastąpił montaż tablic i gier edukacyjnych
 
 Niemiecki partner projektu – Niemiecki Związek Ochrony Przyrody – Grupa Regionalna Uznam (NABU Uznam) w ramach projektu planuje stworzyć Centrum Informacji Przyrodniczej w Prätenow, na terenie Zagrody Żubra, na które składać się będzie budynek wystawowy, z tablicami edukacyjno-przyrodniczymi,  elementami interaktywnymi, modelem z reliefem wyspy Uznam i stacją z głosami zwierząt. Ponadto planuje się wykonanie i posadowienie kolejnych tablic dydaktycznych na terenie żubrowiska, przedstawiających  biotopy, gatunki roślin rosnących w okolicy, naukowe wyjaśnienie projektu żubrowego oraz utworzenie rabat z  roślinami wrzosowisk celem przedstawienia typowej roślinności dla regionu oraz ukazania zmian w krajobrazie na przestrzeni wieków. W ramach projektu przebudowane zostanie również wejście na teren Zagrody Żubra.
 
 
Wartość całego, polsko-niemieckiego projektu wynosi 378 218 EUR. Projekt współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca transgraniczna” krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (Województwo Zachodniopomorskie) 2007 – 2013
 
Źródło: eswinoujscie.pl, mentor-polska.pl
 

Strefa edukacyjna została wyposażona w tablice i gry edukacyjne. / Fot. mentor-polska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię