Do końca listopada Klub Gaja przyjmuje zgłoszenia na 4. Ogólnopolski Konkurs Drzewo Roku. Swoje drzewa zgłaszają indywidualni mieszkańcy i społecznicy, uczniowie i przedszkolaki, muzealnicy i pedagodzy.

Zgłaszane drzewa odwołują się do wydarzeń historycznych i spraw bieżących. Traktowane są jak strażnicy przeszłości oraz gwarancja współpracy i pomyślności w przyszłości.

Konkurs zakończy się wyłonieniem 16 finalistów i internetowym głosowaniem na laureata – Drzewo Roku 2014. Statuetkę, podczas uroczystości w Warszawie, otrzyma osoba, która zgłosiła drzewo i właściciel terenu, na którym ono się znajduje.  Wszystkie drzewa, które zakwalifikują się do finału czeka profesjonalna sesja fotograficzna. Ich opisy i zdjęcia będą w Internecie. Finaliści będą także celem gry terenowej geocaching.

Zgłoszenia na Drzewo Roku 2014 mogą nadsyłać osoby indywidualne, organizacje społeczne, urzędy miast i gmin, nadleśnictwa, instytucje, zakłady pracy, placówki oświaty, uczelnie i wszyscy zainteresowani od przedszkolaka po emeryta, od obywatela po parlamentarzystę, od górnika po artystę! Klub Gaja zaprasza!
 
Czekamy również na powtórne zgłoszenia drzew, którym w poprzednich edycjach nie udało się zakwalifikować do finału – przypomina Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków między kulturą i historią lokalnej społeczności lub pojedynczej osoby, a wybranym drzewem.

Jedno z kolejnych zgłoszeń to młody klon w Warszawie. Został posadzony na inaugurację I Warszawskich Spotkań Ogrodów Jordanowskich dla propagowania działalności Ogrodów, których tradycja sięga 1899 r. Uzupełniają one i rozszerzają proces edukacji i wychowania dzieci i młodzieży, przygotowują świadomych odbiorców kultury, dają możliwość „równego startu” szczególnie dzieciom trudnym, niepotrafiącym odnaleźć swojego miejsca wśród rówieśników. Drzewko zgłosił VIII Ogród Jordanowski na Targówku w Warszawie (woj. mazowieckie).

Dąb Dragonów to kandydatura Stowarzyszenia dla Oleśnicy (Oleśnica, woj. dolnośląskie), które stara się o uznanie drzewa za pomnik przyrody. Jego historię odtworzono wraz z historią budynku, przy którym rośnie, niegdyś koszarami regimentu dragonów, których sukcesy były chlubą mieszkańców miasta. Lokatorzy dawnego budynku koszar są zaniepokojeni możliwością wybudowania w tym miejscu nowej inwestycji. Wierzą, że udział w konkursie Drzewo Roku odmieni niepewną sytuację.  Zgłoszone drzewo znajduje się na terenie należącym do urzędu miasta w Oleśnicy.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim (woj. świętokrzyskie) zgłosiło do konkursu lipę z zabytkowego parku. Kilka lat temu 170-letnie drzewo o mało nie spłonęło, ponieważ ktoś podłożył ogień w ubytku jego pnia. Tylko dzięki szybkiej interwencji pracowników muzeum ogień ugaszono. Dla celów edukacyjnych z inicjatywy muzeum powstało także opowiadanie, którego lipa jest bohaterką. Zgłoszone drzewo znajduje się na terenie starostwa powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Grupa rowerzystów „Rowerem przez Jelcz” z Jelcza – Laskowic (woj. dolnośląskie) zgłosiła 450-letni dąb Słowianin we wsi Dębina, na terenie Urzędu Miasta i Gminy w Jelczu – Laskowicach.

Udział w konkursie ma nagłośnić istnienie tak pięknego, lecz mało znanego drzewa. Swoje imię dąb otrzymał na cześć wszystkich, którzy przez wieki walczyli z germanizacją ziemi śląskiej. Wśród nich był Jerzy Treska, który stanął na czele protestu ewangelików przeciw ograniczaniu polskich nabożeństw.
 
Konkurs Drzewo Roku jest elementem programu Święto Drzewa. Ten zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program jest szeroką edukacją na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączoną z sadzeniem i ochroną drzew: w małych miejscowościach, dużych miastach, w lasach, parkach, na skwerach. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe, które w ramach kampanii Lasy Państwowe – Zapraszamy zwracają uwagę na walory i dobry stan polskich lasów.

 

I miejsce w ubiegłej edycji – platan w miejscowości Kozy

II miejsce – Lipa z Wambierzyc

III miejsce – Dąb Bartek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię