Aby pokazać skalę zagrożenia dla środowiska wynikającego z używania tworzyw sztucznych, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy ? Dzielnica Żoliborz w ramach budżetu obywatelskiego zrealizował kampanię mającą na celu przekonać mieszkańców do wyboru bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów.

Statystyczny Polak zużywa w ciągu roku blisko pięćset sztuk plastikowych reklamówek, co sprawia, że zajmujemy jedno z pierwszych miejsc w rankingu krajów Europejskich. Aby zachęcić do używania opakowań wielokrotnego użytku mieszkańcy zaopatrzeni zostali w torby wykonane z materiału kraft pochodzącego z recyklingu ? podkreśla Małgorzata Masłowska-Bandosz, Dyrektor ds. edukacji ekologicznej w firmie Abrys

Z myślą o mieszkańcach powstał także film w formie prelekcji. W nagraniu przedstawione zostały tematy związane z tworzywami sztucznymi. Oglądający może dowiedzieć się m.in. dlaczego plastik zyskał tak wielką popularność, a także jakie są zalety i wady tworzyw sztucznych. Poruszone zostały także zagadnienia związane z plastikiem w naszym codziennym życiu, z tworzywami sztucznymi jako zagrożeniem dla środowiska, a także przedstawione zostały sposoby na wyeliminowanie lub zastąpienie plastiku w domu, w szkole i podczas zakupów.

Wszyscy uczniowie Żoliborskich szkół mogli z kolei uczestniczyć w recyklingowych warsztatach kreatywnych – podczas warsztatów wykorzystaliśmy stare T-shirty i bluzki do zrobienia toreb bez szycia, które można nosić na co dzień lub na zakupy. Stworzone torby możemy wykorzystywać wielokrotnie, dzięki takiemu zastosowaniu niechcianych ubrań, ograniczamy zużycie nowych surowców i używanie plastikowych reklamówek. Natomiast młodsi uczniowie poznali sposoby na ozdabianie i malowanie toreb materiałowych wielokrotnego użytku. Aby umożliwić udział uczniom w warsztatach, zajęcia zostały zrealizowane w formie nagrania ? dodaje Małgorzata Masłowska.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię