Chcesz spędzić wakacje na łonie natury, dodatkowo ciesząc się aktywnym wypoczynkiem? Pragniesz doświadczyć dzikości i dziewiczości polskiej przyrody? Proponujemy wyprawę na Podkarpacie!

Podróż rozpoczynamy w Dolinie Dolnego Sanu, zlokalizowanej w Kotlinie Sandomierskiej. Obszarem naszych zainteresowań będzie odcinek Sanu od Jarosławia, aż do ujścia, na którym wykształciło się 14 typów siedlisk przyrodniczych z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. W tej niezwykłej mozaice można wyróżnić kompleks zbiorowisk przykorytowych (łęgi wierzbowe, ziołorośla i pionierska roślinność na piaszczystych odsypach i namuliskach), ekstensywnie użytkowane łąki oraz liczne starorzecza z interesującą florą wodną. Na tych terenach można się natknąć na populacje modraszka teleiusa, modraszka nausithousa, wydry i bolenia. W dolinie występują również takie gatunki roślin jak storczyk cuchnący, róża francuska, pięciornik skalny, powojnik prosty, kotewka orzech wodny oraz owad: modliszka zwyczajna. Obszar Doliny Dolnego Sanu sprzyja uprawianiu turystyki kajakowej, pieszej i rowerowej, konnej oraz krajoznawczej. Po więcej szczegółów zapraszamy TUTAJ.

Centrum Wikliniarstwa - Rudnik nad Sanem (4)

Fot. Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem

Centrum Wikliniarstwa - Rudnik nad Sanem (7)

Fot. Gawędy nad rzeką San

Beskid Niski

Moc naturalnych wrażeń bez wątpienia zapewni również wyprawa w Beskid Niski w Karpatach, będący najdzikszym pasmem górskim w Polsce. W tych okolicach znajdują się cztery uzdrowiska: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Wysowa-Zdrój oraz Wapienne z wodami mineralnymi. Szczególną wartość tego regionu stanowią doliny zamieszkiwane przez Łemków i Pogórzan, które przemierzać będziemy w cieniu lasów jodłowych, bukowych i sosnowych. Dla zachowania równowagi proponujemy zdobycie najwyższego szczytu znajdującego się po polskiej stronie, czyli Lackowa (997 m n.p.m.). Niewątpliwą perełką Beskidów Niskich są zabytki kultury, zwłaszcza drewniane cerkwie, wśród których za najpiękniejsze uważa się te w Kwiatoniu, Owczarach, Bartnem i Kotani.  Dodatkowe informacje związane z tym regionem zostały zawarte TUTAJ.

Cerkiew w Łosiu (3)

Fot. Cerkiew w Łosiu

Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik (6)

Fot. Historyczna kolekcja uli im. Bogdana Szymusika

Lasy Janowskie

Będąc na Podkarpaciu należy wybrać się w Lasy Janowskie. Obszar ten obejmuje kompleks leśny stanowiący północno zachodnią część Puszczy Solskiej oraz enklawę leśną ?Rozwadów” stworzoną dla ochrony głuszca. Miejscem obowiązkowym w wakacyjnych planach każdego pasjonata jeździectwa konnego jest jedna z puszczańskich wsi ? Szklarnia, w której utworzona została ostoja konika biłgorajskiego. Poza leśnymi zakątkami w tych rejonach można również odpoczywać w okolicach dolin rzek, wałów wydmowych, stawów czy jezior. Nie brak tam także bagien i torfowisk śródleśnych. W granicach tego parku krajobrazowego utworzono sześć rezerwatów, gdzie w szczególny sposób chroni się najcenniejsze i rzadkie zespoły roślinne, drzewostany, miejsca lęgowe ptaków i ostoje zwierzyny, o których więcej można przeczytać TUTAJ.

Ośrodek Jeździecki Karino  (1)

Fot. Ośrodek Jeździecki Karino

Pracownia Garncarska Łążek Garncarski  (8)

Fot. Pracownia Garncarska Łążek Garncarski

Roztocze

Na niezwykle malowniczy obszar Roztocza składają się trzy mezoregiony: Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. Roztocze zbudowane jest margli, opok i wapieni, czyli skał powstałych w kredzie. W odniesieniu do fauny należy wspomnieć o występowaniu tam co najmniej 40 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 15 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. W okresie lęgowym można tam spotkać m.in. dzięcioła białogrzbietego, zielonosiwego, puchacza, puszczyka uralskiego, czy trzmielojada. TUTAJ dostępny jest szerszy opis Roztocza, związany również z historią tego regionu oraz licznymi atrakcjami turystycznymi.

Izba Leśna we Floriance Roztoczańskiego Parku Narodowego (3)

Fot. Izba Leśna we Floriance Roztoczańskiego Parku Narodowego

Rozstoczańska Straż Konna (4)

Fot. Roztoczańska Straż Konna

Tymczasem życzymy udanych podróży i zapraszamy do dalszego śledzenia Zielonej Lekcji na wakacjach! W kolejnej odsłonie będziemy opisywać inne niezwykłe obszary Natura 2000, aby dzielić się z Wami ich pięknem.

Joanna Tatarkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię