Ekologiczna ścieżka edukacyjno-turystyczna „Między Wieprzem a Bugiem” powstała w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie społeczne żywnością ekologiczną i prowadzeniem zdrowego trybu życia.

Nazwa ścieżki Między Wieprzem a Bugiem
Długość ścieżki  
Czas przebycia  
Trasa (miasta) Wólka Bielecka – Kołacze – Bukowa Mała – Wólka Cycowska
Opis (krótki)

Ścieżkę, wyróżnioną w konkursie na najlepszy produkt turystyczny Lubelszczyzny, tworzą następujące gospodarstwa:

  • „Słowiański Gród” w Wólce Bieleckiej

Replika wczesnośredniowiecznego słowiańskiego grodu wraz ze wszystkimi elementami obronnymi. Gospodarze zajmują się odtwórstwem materialnym oraz duchowym dawnych Słowian w postaci warsztatów rzemieślniczych oraz widowisk artystycznych własnego autorstwa. Dodatkowo przygotowują potrawy kuchni wczesnośredniowiecznej z produktów ekologicznych Lubelszczyzny metodami historycznymi. Organizowane są imprezy cykliczne pokrywające się z rokiem obrzędowym Słowian.

  • Skansen – Zagroda Poleska w Kołaczach

To rekonstrukcja typowej, wiejskiej zagrody na Polesiu, gdzie można zobaczyć m.in. chałupę, żurawia studziennego, piwnicę, kurnik, stodołę, spichlerz z wozownią, bróg na siano. W spichlerzu mieści się punkt informacji turystycznej oraz siedziba Towarzystwa Popularyzacji Piękna Polesia. Ze skansenu prowadzi ścieżka edukacyjna „Kołacze – czyli kołatanie do wrót przyrody” (ok. 4 km). Cyklicznie odbywają się imprezy folklorystyczne, plenery malarskie i rzeźbiarskie, pokazy ginących zawodów,
spływy kajakowe. Obok skansenu funkcjonuje Karczma Poleska, w której
można skosztować regionalnych potraw.

  • Ośrodek Jeździecko – Hodowlany „Żurawiejka” z Bukowy Małej

Ośrodek zajmuje się hodowlą koni huculskich. Prowadzi rajdy jedno- i wielodniowe, szkolenie koni ras prymitywnych, treningi koni do ścieżki
huculskiej, sprzedaż koni oraz pensjonat. Na terenie stadniny organizowane są zawody konne, na które zapraszani są goście z Mongolii.
Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie i pobyt w oryginalnych jurtach mongolskich.

  • Gospodarstwo Agroturystyczne „Cyganówka” z Wólki Cycowskiej

Oferta skierowana do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Dla najmłodszych oferowane są przejażdżki na kucykach, a doświadczonych jeźdźców organizatorzy zapraszają na wyjazdy w teren lub naukę na maneżu,  przejażdżki wozem w teren i piknik. W gospodarstwie prowadzone są zajęcia hipoterapii dla osób niepełnosprawnych pod okiem hipoterapeuty.
Obok stajni znajduje się muzeum sprzętu rolniczego i odbywają się pokazy prac polowych przy pomocy koników.

  • Gospodarstwo Ekologiczne w Zabrodziu

Gospodarstwo zajmuje się uprawami owoców – malin, truskawek i porzeczek. Dodatkowo prowadzi prelekcje na temat ekologicznej żywności i zasad upraw ekologicznych dla grup zorganizowanych, rolników rozpoczynających szkolenie ekologiczne oraz instytucjecertyfikujące żywność ekologiczną. Na miejscu można kupić ryby, sadzonki i sok malinowy. Gospodarstwo było wyróżniane przez Ministerstwo Rolnictwa i Urząd Marszałkowski w Lublinie

Turyści mogą wziął udział  w kilku lub kilkunasto-kilometrowych wyprawach
pieszych śladem dawnych grodów, ruin zamków, zabytków i miejsc o ciekawych walorach przyrodniczych. Podczas takiej wyprawy można zapoznać się z historią danego miejsca ipobliskim środowiskiem naturalnym.

 Ścieżka zdobyła Susła 2009 –  Lubelską Nagrodę Ekologiczną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię