Wybieraj urządzenia o niskim zużyciu energii. Mniejszy pobór mocy oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych z elektrowni i… niższe rachunki za prąd. Aby wybrać najbardziej efektywne energetycznie urządzenie, warto przed zakupem zapoznać się z klasą energetyczną urządzenia. Informacje o stopniu zużycia energii oraz poziomie hałasu generowanego przez urządzenie umieszczane są na różnego rodzaju sprzętach gospodarstwa domowego w postaci etykiet energetycznych. 

Etykiety efektywności energetycznej można znaleźć na urządzeniach już od 1995 roku. W 2010 roku zostały zaktualizowane na podstawie przepisów unijnych ? będą one obowiązywać od grudnia 2011 roku. Z tą decyzją związany jest postęp technologiczny w branży AGD i RTV oraz chęć dostarczenia konsumentom wiedzy na temat właściwości urządzeń.

Etykiety elektryczne w postaci ?naklejki? mają za zadanie w prosty sposób przekazywać informacje o sprzęcie. Główną częścią jest skala efektywności energetycznej, która składa się z siedmiu pasków oraz odpowiadającym im kolorom i liter od G do A. Strzałka na etykiecie wskazuje klasę efektywności energetycznej. Klasa energetyczna G (kolor czerwony) określa sprzęt najbardziej kosztochłonny, natomiast klasa energetyczna A (kolor zielony) sprzęt najbardziej oszczędny (przy czym sprzęt z klasą A++ jest wydajniejszy niż ten z klasą A+, który z kolei jest oszczędniejszy niż sprzęt z klasą A). Na etykiecie znaleźć można także takie informacje jak: marka i model, wydajność różnych funkcji urządzeń, czy dane o zużyciu energii lub innych zasobów naturalnych.

Dzięki etykiecie efektywności energetycznej konsument przy podejmowaniu decyzji zakupu będzie nie tylko kierować się ceną sprzętu, ale także jego efektywnością energetyczną, co pozwoli zredukować zużycie energii i zaoszczędzić pieniądze.

Zawartość działu:
1. Sprzęt AGD
2. Sprzęt RTV
3. Opony samochodowe

 

1. Sprzęt AGD

a. Nowa etykieta dla lodówek – 7 klas energetycznych


b. Nowa etykieta dla lodówek – 10 klas energetycznych

 

c. Nowa etykieta dla zmywarki

 


d. Nowa etykieta dla pralki

2. Sprzęt RTV

TV:

–  Marka i nazwa produktu
– Klasa sprawności energetycznej:

  • Klasa sprawności energetycznej (7klas/7 kolorów: od A do G [później stopniowo od A+ do F, A++ do D]; wielkości mierzone to widzialna powierzchnia panelu o zużycie energii podczas pracy)

– Przełącznik WŁ./WYŁ. (tak/nie)
– Pobór mocy (waty)
– Przekątna ekranu (cm/cale)
– Określenie rozporządzenia i rok wprowadzenia obowiązku umieszczania etykiet
– Roczne zużycie energii w kWh w przypadku 4-godzinnego cyklu pracy dziennie, przy 365 dniach w roku

3. Opony

– Zużycie paliwa:

  • Po lewej stronie etykiety znajduje się skala klasyfikacji efektywności energetycznej mówiąca o wpływie opony na zużycie paliwa oraz związanej z tym emisji CO2.
  • Różnica w zużyciu paliwa dwóch aut osobowych, jednego wyposażonego w opony klasy A i drugiego z oponami klasy G, jest znacząca, ponieważ sięga nawet 0,5 l/100 km.

– Klasa przyczepności opon podczas hamowania na mokrej powierzchni:

  • Różnica długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni samochodu wyposażonego w opony klasy A i samochodu z oponami klasy F wynosi ponad 10 metrów.

– Zewnętrzny hałas toczenia opony pojazdu wyrażony w decybelach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię