Budowa „słońca” na Ziemi, elektrowni na orbicie geostacjonarnej czy też ogromnego pasa paneli słonecznych na powierzchni Księżyca… Wprowadzenie innowacji, mających na celu minimalizowanie wpływu wydobycia gazu łupkowego na powietrze, nowatorskie rozwiązania w energetyce wiatrowej… Wciąż poszukiwane są rozwiązania, mające wpłynąć na poprawę jakości powietrza. 

Klimat na Ziemi nigdy nie był stały. Zmieniał się dynamicznie na przestrzeni dziejów. Jednakże nigdy nie było to lepiej widoczne niż w ostatnich latach. Ocieplenie klimatu potwierdziły niezależne instytucje ? Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (ang. National Oceanic and Atmospheric Administration ? NOAA), Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (ang. National Aeronautics and Space Administration ? NASA), Japońska Agencja Meteorologiczna (ang. Japan Meteorological Agency, JMA) oraz niezależna grupa badaczy Berkley Earth. Instytucje te miniony rok ogłosiły najcieplejszym od 1880 r. Symptomami zmian klimatu są występujące coraz częściej anomalie pogodowe ? nietypowe huragany, długotrwałe susze, powodzie czy topnienie lodowców.

Przykładowo w najzimniejszej miejscowości na półkuli północnej ? Ojmiakonie w Rosji ? styczeń br. okazał się najcieplejszym w historii pomiarów, a północne regiony Chile, gdzie deszcz może nie padać przez kilkanaście lat z rzędu, nawiedzają ostatnio opady deszczu i śniegu. W ciągu jednej doby spadło tam tyle opadów, ile ? zgodnie z normą ? powinno spaść przez osiem lat. Ostatnia zima w Europie też nie należała do standardów ? podczas gdy w Polsce śniegu prawie nie było, Włosi doświadczyli największych śnieżyc w swoim życiu.
Anomalie pogodowe łączone są ze zwiększającym się zużyciem zasobów naturalnych, a przede wszystkim surowców energetycznych. Gazy cieplarniane, uwalniane w procesie spalania paliw kopalnych, wydatnie przyczyniają się bowiem do zmian klimatu.

Powstają jednak pytania: czy takie muszą być konsekwencje zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarki i gospodarstw domowych? Czy możemy w jakikolwiek sposób zapobiec powstawaniu niekorzystnych zmian klimatycznych?

Odpowiedzi można znaleźć w  najnowszym biuletynie, powstałym w ramach kampanii  „Jesteś kreatorem? Zostań ekoinnowatorem”, realizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.  Zaprezentowano w nim przykłady ekoinnowacyjnych działań i rozwiązań zmierzających do ochrony klimatu. Biuletyn został dołączony do kwietniowego wydania „Przeglądu Komunalnego”.

Joanna Witczak
koordynator projektu ?Jesteś kreatorem? Zostań ekoinnowatorem!?

EKOINNOWACJE DLA OCHRONY KLIMATU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię