Druga edycja Ekologicznego Festiwalu Online EKOfeston już za nami. Ponad 29 tysięcy osób 22 kwietnia 2022 r. wspólnie w Internecie świętowało Dzień Ziemi. To niewątpliwie duży sukces tego ogólnopolskiego i bezpłatnego wydarzenia, organizowanego co roku przez Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys.

Drugi Ekologiczny Festiwal Online EKOfeston to ważne oraz wyjątkowe przedsięwzięcie, zarówno w ocenie organizatorów, jak i uczestników, a także partnerów spotkania. Intersująca tematyka oraz atrakcyjny sposób jej prezentacji zostały bardzo dobrze odebrane przez placówki oświatowe oraz dzieci, młodzież i dorosłych pasjonujących się szeroko pojętą ekologią.

Festiwalowe tłumy

W tym roku, w czasie ponad czterogodzinnego EKOfestonu, podzielonego na blok dla dzieci najmłodszych, dla szkół podstawowych, a także dla dorosłych, uczestniczyło blisko 30 tysięcy osób, a 70 tysięcy choć przez chwilę było odbiorcami transmisji. Podczas wydarzenia nie zabrakło ciekawych filmów, materiałów od partnerów Ekologicznego Festiwalu Online, kreatywnych warsztatów recyklingowych i konkursów z nagrodami, a także nowych bohaterów, bajkowych aranżacji oraz innych atrakcji, pozwalających na połączenie dobrej zabawy z przekazywaniem wiedzy.  W bloku dla najmłodszych przewidziano takie elementy, jak: pogadanka o klimacie, warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, przedstawienie ekologiczne segregacja odpadów w praktyce, czytanie na ekranie, a także piosenka w wykonaniu dwojga sympatycznych ptaków.

Natomiast w części dla klas IV-VII szkół podstawowych przygotowano m.in. pogadankę o klimacie, rozmowy z ekspertami o niemarnowaniu żywności oraz życiu w stylu zero waste w praktyce, warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów i konkursy. Ponadto wyemitowaliśmy najnowsze odcinki zabawnej i pouczającej serii „nie Niepotrzebni”.

Z kolei w bloku dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i dorosłych pasjonaci ochrony środowiska mówili o proekologicznych rozwiązaniach w dziedzinach pozyskiwania energii, oczyszczania wody, dostosowywania się do zmian klimatu, jak również gospodarki odpadami. Każdy materiał merytoryczny był zilustrowany wieloma filmami i zdjęciami, a poruszona tematyka dotyczyła najważniejszych ekologicznych wyzwań, na przykład segregacji odpadów, recyklingu i świadomych zakupów. Jedną z kluczowych omawianych kwestii było właściwe zagospodarowanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zaprezentowano też ciekawostki i niezwykłe znaleziska związane z codziennym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa gospodarki odpadami. Uczestnicy EKOfestonu obejrzeli również filmy z udziałem influencerów oraz youtube’owych twórców, dotyczące ochrony środowiska i mądrych konsumenckich wyborów. Dodatkowe emocje zapewniły konkursy z nagrodami w postaci gier planszowych, karcianych oraz ekologicznych publikacji. W konkursowych zmagania zaangażowało się blisko 300 osób.

Festiwal wyjątkowy i cykliczny

EKOfeston stał się rozpoznawalną i wyjątkową okazją do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Ziemi za pośrednictwem Internetu. Już pierwsza Edycja dowiodła, że również w wirtualnej rzeczywistości można połączyć siły i wzajemnie mobilizować się do ochrony środowiska naturalnego.  Inicjatywa, której początki sięgają trudnych, pandemicznych czasów, kiedy to online’owe były jedyną  alternatywą, znakomicie sprawdza się także obecnie. Celem EKOfestonu niezmiennie jest bowiem  edukacja, w tym pokazywanie wartościowych rozwiązań i przykładów działalności na rzecz środowiska. A wszystko to wsparte jest świetną oprawą i elementami mądrej rozrywki, co zwiększa  atrakcyjność festiwalu oraz potwierdza konieczność stosowania tego typu narzędzi w edukacji ekologicznej. W związku z tym, że zainteresowanie EKOfestonem sukcesywnie rośnie, specjalnie dla wszystkich chcących być na bieżąco, na Facebooku stworzono profil EKOfeston Ekologiczny Festiwal Online, dzięki któremu można polubić to unikatowe przedsięwzięcie oraz śledzić przygotowania do kolejnej edycji festiwalu, już 21 kwietnia 2023 roku!

https://www.facebook.com/ekofeston

 

GALERIA ZDJĘĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię