Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie oraz Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie realizuje projekt edukacyjny pn. „(Eko)edukacja od przedszkola do seniora”, mający na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie gospodarki wod-kan oraz racjonalnego gospodarowania odpadami. 

Jednym z elementów projektu jest organizacja wydarzeń plenerowych pn. Dni Ekoedukacji, które odbywają się w ramach innych, realizowanych na terenie kilku gmin imprez. W sobotę (19 sierpnia 2017 r.) Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie organizował wydarzenie pn. „Hawajskie Party”, co było dobrą okazją do tego by edukować mieszkańców w temacie ekologii. W ramach imprezy odbyły się więc warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, podczas których uczestnicy malowali bawełniane worki w symbole ekologiczne, ozdabiali stare, niepotrzebne słoiki, zamieniając je w barwne świeczniki, robili breloki z korków po winie, a także ekologiczną biżuterię w stylu hawajskich wianków.

Imprezę rozpoczęła jednak gra miejska (terenowa) pn. „Śladami inspektora Zawora”, a jej uczestnicy na kilkadziesiąt minut wcielili się  w postać detektywa Kolanko, który miał za zadanie odnaleźć Inspektora Zawora, uwięzionego przez Gbura w zakamarkach kanalizacji. Gracze mieli do rozwiązania  siedem zadań, związanych z gospodarką wodno-ściekową. Zadania miały na celu edukację ekologiczną społeczeństwa w zakresie oczyszczania ścieków i uzdatniania wód przez gry, zabawy i integrację. Każde z zadań nagradzane było punktami. Drużyna (licząca pięć osób), która uzyskała największą liczbę punktów wygrywała plecaki turystyczne. Ponadto spośród wszystkich graczy zostało wyłonionych pięć osób, które również otrzymały nagrody w formie plecaków.

Elementem wydarzenia był także konkurs „Wkoło ekologii”, w którym jego uczestnicy za poprawną odpowiedź na pytanie, rozwiązanie rebusu i zadania lub odgadnięcie  zaszyfrowanego hasła otrzymywali nagrody w postaci ekologicznego gadżetu (kredek, zestawu piśmienniczego, ekologicznych notesów lub komiksu).

Mimo niesprzyjającej pogody przygotowane atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich uczestnicy pozostawali w strefie Ekoedukacji do momentu, aż każdy z nich nie skorzystał ze wszystkich stanowisk i stoisk edukacyjnych. Za działania edukacyjne odpowiadał Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne Dni Ekoedukacji, które odbędą się: 27 sierpnia (Trzebinia, w ramach imprezy pn. „Herbatka u Zieleniewskich”) oraz 2 września (Libiąż, Piknik na Zakończenie Lata). Serdecznie zapraszamy!

Zadanie jest finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

GALERIA:

« z 2 »

Fot. Archiwum ABRYS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię